F107671. Mercedes-Benz SLK 200 Kompressor

Registreringsnummer WGB938
En nyckel
Växellåda manuell
Drivmedel bensin
Avläst mätarställning 25 617 mil
Importerad 2013-11-12
I trafik första gången tidigare registrering 1998-01-01
Första gången i trafik i Sverige 2013-12-08
Besiktigad till 2026-12-31
M+S på aluminiumfälgar
Skinnklädsel
Startad av Kronofogden 2026-06-08 med booster (starthjälp) men inte funktionstestad

Gummimattor
Fällbart plåttak

Extra bilder finns i bifogad bilaga

Iakttagna brister:
Låg bensin
Sliten/skav/skador på interiör
Kantstötta fälgar
Skav på lacken stötfångare fram vänster sida
Skador på delar vid motorrummet
Skada på hjulhus fram höger sida
Dörruppslagsmärken framdörr vänster sida
Skav/skador på lacken stötfångare fram
Rost och sprickor på stötfångare fram
Klister av något slags på motorhuven
Stenskott/skada vid hjulhus vänster bak
Handtag för fälla ner vänster säte fram fungerar inte/är sönder
Instruktions- och servicebok saknas

Enligt lag ska ett fordon som är i trafik vara försäkrat. Du som köper ett fordon genom oss blir ansvarig för fordonets trafikförsäkring direkt när du vunnit auktionen. Kontakta därför ditt försäkringsbolag och teckna en trafikförsäkring.

Vi kan inte erbjuda frakt på detta objekt men du är välkommen att hämta ut det på samma plats som visningen.

När ett fordon säljs exekutivt kan Kronofogden inte ianspråkta samma fordon på nytt för skulder som uppkommit före eller samma dag som en exekutiv försäljning. Det gäller oavsett om den exekutiva försäljningen sker efter en utmätning eller efter ett tidigare ianspråktagande. Det bör dock uppmärksammas att registreringen av tidigare skulder kommer att finnas kvar hos Transportstyrelsen. Observera att det för tunga fordon kan finnas obetalda vägavgifter som måste betalas av köparen innan fordonet får användas.För att kontrollera om ett fordon har fordonsrelaterade skulder eller obetalda vägavgifter kontakta Transportstyrelsen.

Vi säljer all egendom i befintligt skick. Vi lämnar inte några garantier om funktion, ursprung, kvalitet eller äkthet. För att du ska känna dig trygg är det viktigt att du noga undersöker det du vill lägga bud på. Vid en exekutiv försäljning har du inte någon ångerrätt eller möjlighet att häva köpet.

Varunr F107671

Dokument

Extra bilder F107671.pdf

21 tim, 28 minuter(+ 2 min)
7 Juli 2026 10:46
Auto

 

Utrop 50000 SEK

Budgivning

26 500 SEKIgår 20:02
26 000 SEK2026-07-02 22:25
25 000 SEK2026-07-02 16:29
25 000 SEK Startpris

Webauktion

Budgivning pågår
Lägg till i kalender

Information

Visning

Sker fredagen den 03 juli mellan 11:00 och 12:00 på Västra Tallgatan 32, Helsingborg.
OBS! Ingång från Sydhamnsgatan, port i mitten.

Utlämning

Sker onsdagen den 15 juli mellan 11:00 och 12:00 på Västra Tallgatan 32, Helsingborg.
OBS! Ingång från Sydhamnsgatan, port i mitten.

Avgifter

Inga avgifter tillkommer!

Övrig information

• Enligt lag ska ett fordon som är i trafik vara försäkrat. Du som köper ett fordon genom oss blir ansvarig för fordonets trafikförsäkring direkt när du vunnit auktionen.
• Betalning kan endast ske med kort eller swish
• För att registrera dig som kund måste du ha ett svenskt person- eller organisationsnummer. Vid ägarbyte av fordon krävs ett Svenskt personnummer/organisationsnummer och Svensk adress.
• Distansavtalslagen gäller inte när du handlar av oss.
• Bud kan endast lämnas via vår auktionssajt. Ditt bud är bindande och vi avgör om ett bud kan godtas.
• Du ska betala det du köpt inom två dagar från det att auktionen är avslutad. I annonsen står det var och när du kan hämta det du köpt.
• Du kan bli betalningsskyldig för magasinering om du hämtar egendomen senare.
• Har du inte hämtat egendomen inom tre månader så förstörs den eller säljs för Kronofogdens räkning, även om du har betalat. Tidsfristen räknas från det att både utmätningen och försäljningen fått laga kraft.
• Fraktkostnad ingår inte i budet. Kronofogden erbjuder ingen försäkring. All frakt sker på köparens risk.
• Ingen anställd vid Kronofogden får köpa egendom vid exekutiv försäljning.
• Att någon har överklagat ett beslut påverkar inte omedelbart försäljningen. Däremot kan domstolsbeslut i vissa fall påverka dig som köpare. Det är framförallt på två sätt: domstolsbeslut om hävning och domstolsbeslut om inhibition.



FULLSTÄNDIGA VILLKOR

RÄTTSINFORMATION

Betaltjänst

Nu kan du även betala våra fakturor med bla kortbetalning direkt här på nätet. Logga in på "Mina sidor" för mer information.

Andra populära objekt